Üniversiteye Hazırlık Kursu

Üniversiteye Hazırlık

GÜZEL SANATLAR FAKÜLTELERİNE VE LİSELERİNE HAZIRLIK – PLASTİK SANATLAR ANA SANAT  DALI BÖLÜMÜ

Güzel Sanatlar Fakültelerine ve Liselerine Hazırlık - Plastik Sanatlar Derslerini; Eğitmen Cengiz CEYLAN yürütmektedir. Eğitim; ilk olarak çizgi şekilleri ve bilek açma çalışmaları ile başlar.

Ardından, kübik ve silindirik cisimleri tanıma ve doğru çizme şeklinde devam eder. Kalabalık kompozisyonlarda yeterlilik, Heykel (Tors – David – Angelic) çizimleri, şekil – zemin ilişkisi, ışık – gölge kavramı, ölçme algısı, tek ve çift kaçışlı perspektif algısı, reprödüksiyon, detaylı el – ayak – portre çizimleri, modelden kesit çalışması, model – mekan ilişkisi, detaylı elbise – kumaş çizimleri, detaylı anatomi çalışmaları, hayvan çizimleri, renk bilgisi, suluboya ve kuru boya ile kompozisyon çalışması,detaylı ağaç ve çiçek dokuları çalışmaları bittikten sonra model ve imgesel (hayalden kompozisyon) çalışmalarına geçilir. Öğrenciler eğitimleri süresince düzenli olarak ödev projeleri alır ve her dersin sonunda ödev değerlendirmesine tabii tutulurlar. Pratik eğitimin yanı sıra, bölüm öğrencileri, resim tarihi ve kuramları derslerini de düzenli bir şekilde alarak eğitimlerini teorik ve görsel olarak da artırmaktadırlar.

Ayrıca hazırladıkları çalışmalarla yıl sonunda Duru Sanat Plastik Sanatlar Öğrencileri Sergisinde yer alarak çalışmalarını resim severlerle buluşturan öğrenciler,

Güzel Sanatlar Fakülteleri – Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı bölümlerine (Resim, Heykel, Grafik Tasarım, Sahne Dekor Tasarımı Ana Sanat Dalı, Seramik ve Cam Tasarımı, Tekstil Tasarımı Ana Sanat Dalı, Moda Giyim Tasarımı Ana Sanat Dalı, Moda Aksesuarları Tasarımı Ana Sanat Dalı, Halı Kilim ve Eski Kumaş Desenleri Ana Sanat Dalı, Çinicilik ve Çini Onarımı Ana Sanat Dalı, Tezhip Ana Sanat Dalı) girebilecek düzeye erişmiş olup, diploma alarak mezun olurlar.

Diğer Kurslarımız